Zprávy  Kriminalita  Od čtenářů  Kultura  Fotoreportáže  Inzerce  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Strakonice budou opět zelenější nově vysázenými stromy

 STRAKONICE - 26. října 2014 - 8:44 - Podpořit výsadbu tradičních odrůd stromů v projektu odboru životního prostředí strakonické  radnice nazvaném Putování básnickou krajinou mohli nejen občané Strakonic v internetovém hlasování Stromy místo letáků do konce září. Dobrá věc se podařila a Strakonice se zařadily mezi úspěšné žadatele. Získaly 30 000 korun na podporu letošní podzimní výsadby až stovky stromů ve městě a mají šanci být opět zelenější.

 Text: Zdeněk Přibyl, ilustrační foto poskytlo MAKRO

www.dre-kon.cz   Reklama u nás se vyplatí. Více...

   "Projekt odboru životního prostředí s názvem Putování básnickou krajinou nejprve vyhodnotila odborná komise jako kvalitní, poté postoupil do internetového hlasování a tam si opět vedl úspěšně," potvrdila Zuzana Šeptunová z Nadace Partnerství, která spolupracuje se společností MAKRO.

   Pro úplnost se můžeme podívat, které projekty v soutěži, do níž se zapojilo třináct obcí a jedna škola z devíti krajů republiky celkem čtrnácti projekty, získaly podporu. Pětice nejlepších si mezi sebe rozdělí celkem 150 000 korun:

Obec Ponětovice (Brno - venkov) - Stromy pro lidi i včely - celkem 1984 hlasů

Město Odry (Nový Jičín) - Ovocná alej kolem příjezdové cesty na Pohoř - celkem 1818 hlasů

Základní škola Hranice, Husova 414 (Cheb) - Park k Roku české hudby - celkem 1373 hlasů

Město Strakonice (Strakonice) - Putování básnickou krajinou 2014 - celkem 1327 hlasů

Město Pacov (Pelhřimov) - Městský sad u sv. Anny - celkem 399 hlasů

   Cílem iniciativy Stromy místo letáků, za níž stojí MAKRO a Nadace Partnerství, je snížit počet zasílaných papírových letáků a podpořit sázení stromů, do kterého se zapojují místní obyvatelé. Přínosem je vysazování především původních druhů stromů a krajových ovocných odrůd, které do naší krajiny patří a navrací jí tradiční ráz. Během dosavadní existence projektu se podařilo zasadit už téměř 900 stromů a více než 150 keřů na místech, kde lidem chyběly a kde jsou potřeba.

   "Za každého zákazníka přihlášeného k odběru elektronického letáku namísto papírového věnovalo MAKRO Nadaci Partnerství 20 korun. O tom, které projekty nashromážděné peníze na výsadbu stromů podpoří, rozhodovala veřejnost," vysvětlila Kateřina Pištorová ze společnosti MAKRO Cash & Carry ČR. "Soutěžní projekty byly skutečně různorodé. Nejčastěji chtěly obnovit aleje podél cest využívaných k procházkám nebo cykloturistice, osázet náves, park nebo vytvořit sad starých ovocných odrůd," dodala.

   Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby i inspiraci ze zahraničí. Podporuje zapojování veřejnosti do výsadeb stromů, vytváření kvalitních veřejných prostranství, zklidňování dopravy i šetrné turistiky a cyklistiky. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

   Projekt Putování básnickou krajinou navazuje na soutěž věnovanou tvorbě významných básníků v regionu jihozápadních Čech. "Výsadbami původních krajových odrůd ovocných dřevin v rámci pamětních zastavení chceme podpořit a zvýšit u široké veřejnosti zájem o kulturu, přírodu a historii krajiny, ve které žijí, a přispět také k rozšíření turistické a cykloturistické nabídky regionu," uvedl Miroslav Šobr ze strakonického městského úřadu.

  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2008 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...