Zprávy  Kriminalita  Od čtenářů  Fotoreportáže  Inzerce  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Slavnostní mužský sokolský kroj je předmětem měsíce srpna

 STRAKONICE - 27. srpna 2015 - 23:12 - Každý měsíc Muzeum středního Pootaví Strakonice vystaví ve vstupní hale muzea zajímavý předmět ze svých depozitářů. Návštěvníci tak mají jedinečnou šanci prohlédnout si předměty jinak skryté. Mezi takové patří i předmět měsíce srpna, kterým se stal slavnostní sokolský kroj.

 Z redakční pošty: Nela Vadlejchová, konzervátorka, MSP Strakonice

www.dre-kon.cz   

   Vystavený slavnostní sokolský kroj byl do sbírek muzea darován roku 1996. Podle nápisové pásky na prsou jde o kroj člena ze Strakonic, z župy Jeronýmovy.

   Kabátec a kalhoty šil vyhlášený strakonický krejčí Josef Vavruška, jak dokládá cedulka vzadu na krku kabátce. Oděv je vyroben z vlněného sukna, kabátec má hedvábnou podšívku.   Čepice a košile pochází dle razítka výrobce ze Sokolské prodejny ČOS, Praha III., Tyršův dům. Do čepice patří pero, ideálně sokolí, ale je dovoleno použít i pera jiná. Čepice je vlněná s hedvábnou podšívkou a košile je z bavlny. Součástí kroje je i usňový opasek s ozdobnou sponou s nápisem „SOKOL“.

   Pouze vystavené boty bohužel ke kroji nepatří. Originální boty zůstaly v depozitáři muzea, protože při obouvání na figurínu by se poškodily. Použili jsme ale velmi podobné černé vysoké boty.

   Tento předmět měsíce není jedinou sokolskou stopou v expozici našeho muzea. Dokážete při prohlídce najít také slavnostní ženský kroj a prapor?1885 – 2015
130 let Sokola v jižních Čechách


Česká obec sokolská oslavila v roce 2012 výročí 150 let od svého založení v roce 1862. V jižních Čechách vznikla první sokolská župa 23 let poté, 15. srpna 1885. Nová župa byla nazvána po vojevůdci Janu Žižkovi z Trocnova a jejím sídlem se stalo město Tábor.Územně rozsáhlá Žižkova župa se rozdělila 3. května 1891, kdy na území na pravém břehu Vltavy nadále působila župa Žižkova a na levém břehu byla ustavena župa Jana Husa se sídlem v Českých Budějovicích.

K dalšímu rozdělení došlo 22. května 1898, aby se zefektivnila správa župy. V Blatné tak vznikla župa Jeronýmova, pojmenovaná po husitském kazateli Jeronýmu Pražském. Sídlem této župy byly nejprve Strakonice, později se sídlo přesunulo do Písku.Od roku 2005 se sloučily původní „husitské“ župy z jižních Čech (Husova, Žižkova a Jeronýmova) do jediné župy Jihočeské. Ta sdružuje na území celého Jihočeského kraje 50 tělocvičných jednot s více než devíti tisíci členy. Sídlem župy jsou České Budějovice, střediska zůstávají v Písku a v Táboře. Celkový počet žup v České republice je 44.

Česká obec sokolská se podílí na akcích sportovních, kulturních i společenských. Organizuje sportovní aktivity v nejrůznějších disciplínách jak rekreačně, tak závodně. Činnost Sokola byla zakázána v průběhu obou světových válek. Nejdelší zákaz činnosti ale přišel roku 1948 a trval až do roku 1989.

Zdroj informací: webové stránky České obce sokolské, text Ing. Zuzana Sekalová (www.sokol.eu)

  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2008 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist